Trädgård iFokus

Trädgård

Etiketterfröerfrösådder
Läst 1811 ggr
VildaVittra
0

Vallmofrö till brödbak?

Jag tänkte slå två flugor i en smäll och odla vallmo både som vacker blomma, men sen även för att ta tillvara på fröna.

Vilken sort är det man ska ha? Att det inte är opiumvallmo har jag lyckats klura ut alldeles själv. ;) Kan man sätta de som finns i mataffären, eller är de odlade på sydligare breddgrader?

Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

Bjornen
0
#1

Det är klart att man använder opiumvallmofrö som krydda. På fängelser serveras inte produkter som innehåller vallmofrö eftersom det kan ge utslag i urinprov.

Kryddfröna är inte avsedda för att gro och behandlingen innebär stor risk att grobarheten är mycket dålig eller helt borta. Torkning i för hög värme dödar groförmågan.