
Silverax - önskas köpa
Jag önskar köpa små plantor av både vanlig Silverax och brunette om någon har

Det hoppas jag med. Visst är de vackra och brunetten är inte sämre kan jag säga. Har fått för mig att de är lite tjuriga att dra upp från frö därför skulle jag vilja köpa plantor istället

Har försökt dra upp från frö men med klent resultat. Köpte en Brunette ifjol så den är nog inte delbar än på något år, men den vanliga har jag flera stora plantor av. Dock ligger här fortfarande två-tre dm snö, så… Hör av dig senare så får du gärna köpa av mig.

Toppen det är jag jätteintresserad av. Är brunetten svår att få tag på ute i handeln kan inte påminna mig att jag sett den

Kan vara så - jag bor granne med en handelsträdgård och där har jag inte sett den. Köpte min på Trädgårsamatörernas höstmarknad.

Och var någonstans var det
Silveraxen är fin tycker jag. Har inga men kanske kommer att skaffa.
Med Vänlig Hälsning
/Diana Lovatt
Järbo, Sandviken zon 4

Såg när jag började luska runt i mitt kartotek att den jag köpte i höstas var inte en Brunette utan en mörkare variant - 'Pink Spike' med purpursvarta blad och rosa blommor. Länk till bild:
http://thompson-morgan.com/pix/m/plants/7/7295.jpg
STA har lokalkretsar, jag tillhör Ångermanland och marknaden hålls utanför Kramfors varje år. Kika in på deras hemsida och kolla vad din krets har för aktiviteter. Fröförmedlingen är toppen och tidningen likaså.
Himla vacker!
Har funderingar på att gå med i STA men ej bestämt mig.
Med Vänlig Hälsning
/Diana Lovatt
Järbo, Sandviken zon 4

Aconitum du glömmer väl inte mig och att jag vill köpa Silveraxet av dig när det är dags. Ställer mig vääääldigt gärna i kö för den mörka också när den blir delbar uuuuurläcker!!!!!!!!!!!!

Det finns totalt 15 arter av silverax och ungefär hälften odlas i vårt land. De blommar så pass sent att fröna har svårt att hinna mogna hos oss eftersom blommorna är frostkänsliga. De mörkbladiga varianterna går inte att så med frön utan måste sticklingsförökas. Brunette brukar kosta omkring 200 kronor i handeln och säljs inte i vanliga trädgårdsbutiker. Ibland säljs frösådda Brunette som inte blir äkta utan de är mycket ljusare. Själv har jag omkring 5 sorter av silverax, men inte nu något till salu. Om det kommer att finnas under sommaren vet jag inte och av och an har jag haft Brunette till salu.
Har nu i vår sått silverax, men har inte sett några groddar än. Läste på påsen att de ska stå 6 veckor i + 20 grader och sedan kylbehandlas två veckor. Låter märkligt och börjar bli orolig om jag alls ¨ska få dem att gro. Vilka erfarenheter har ni?

Har haft det litet knepigt med kylbehandling/stratifiering. De perenner jag lyckats bäst med att fröså har tagit tid på sig. De har jag sått på sommaren i sålådor och sedan låtit lådorna stå ute hela vintern. Nästa vår har det funnits småplantor att sätta ut.
Just silverax har jag inte försökt mig på men har hört att de kan ta mycket lång tid på sig att gro. Och att du alltså kan få småplantor först mot slutet av sommaren och rejäla utplanteringsplantor först nästa sommar.

Silverax övervintrar med sina frön i vinterståndare och faller till marken på vintern eller våren. En gissning är att fröna gror vanligen på våren sedan de legat i jorden en säsong. Jag har inte provat att så frön av dem men jag kan nog tänka mig att kvaliten på fröna kan vara blandad. Jag skulle föreslå att man åtminstone väntar 3-4 år innan man ger upp en frösådd av silverax eftersom fröskalet är så hårt.

Oj Oj BJORNEN ställer mig i kö för Brunetten direkt om jag får . Hojta bara till om du skulle få någon till övers är Superintresserad i så fall

evast - kolla din brevlåda för nu är jag på gång!
I går såg jag att ett par frön har börjat gro som jag sådde i mars:) Hade nästa gett upp hoppet, men har vattnat hela tiden och nu har jag ställt lådan därute och eftre regnet skymtade groddarna fram. Tack Bjornen för att du upplyste om att fröna är hårda och har lång groningstid!