Trädgård iFokus

Trädgård

Etiketterlökväxterknölväxter
Läst 2721 ggr
Aconitum
0

Vad heter tulpanen?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Har försökt artbestämma lökväxterna i trädgården men gått bet på denna, ca 50 cm hög. Och kameran har inte fått fnatt - den har den här intensiva färgen. Tacksam hjälp. Nå´n som vet?

Aconitum
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

En bild till…

Ahnna
0
#2

Jag har ett par liknande "pion-aktiga" tulpaner här, fast i varierande rosa nyanser. Vet inte heller vad de heter… (Undrar också.)

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

Christina
0
#3

Jättesvårt - det finns ju så många sorter. Jag kan tyvärr inte.

Christina
0
#4

Ingen som kan namnge den röda tulpanen?

Bjornen
0
#5

Arten är ju inte så märkligt eftersom det är tulipa gesneriana. Men sorten är svårare eftersom det finns så många en röd dubbelblommande är Stockholm som tillhör den tidigblommande sorterna och det borde vara en senblommande som blir omkring ½ metern hög. En mörkrosa sort av sena fylldblommande gruppen är May Wonder oh en med ljust rosa blommor är Angelique.

Tulpansorter är svår eller mycket svårt eftersom det ska visst finnas omkring 40.000 sorter registrerade.

Aconitum
0
#6

Ja, det var förstås sorten jag var ute efter. Tack för hjälpen även om jag inte blev nå´ mycket klokare.