Trädgård iFokus

Trädgård

Etiketterrabatterperennerannueller
Läst 2428 ggr
flaxss
0

vår/sommar bilder

hejsan hejsan

 lite bilder från min trädgård

http://community.webshots.com/album/558870095AoNxLO?start=0

 underbart när allt växer och kommer upp , och min dvärgpalm som inte fick nåt skydd alls i vinter mår prima nu . och jag hoppas att palmen kommer åter växa 5-9nya blad ( dom säger ju sommaren ska bli varm ) så då får dom kanske extra styrka till att växa

Christina
0
#1

Din trädgård ser tropisk ut.  Svårt att fatta att du lyckas med dessa växter här i Sverige Skrattande

Bjornen
0
#2

Det finns några palmer som klrar temperaturer ner till 15 minusgrader. Bland annat lancerades väderkvarnspalm som övervintringsduglig i stora delar av Sverige av ett företag med lite tveksam kunskap. Den är väl härdig i zon 1. Ditt lokalklimat är kanske närmare 0 än 1.

flaxss
0
#3

väderkvarnspalm har jag två och dom mår fint fint , Christina tack gillar att försöka få den att inte se så svenskt ut

flaxss
0
#4

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2323154000090562052pltIvp

lite fler bilder i dag nu på sedum,palm,kamelia blommor och rbatter . ( tryck på next och stanna vid bild37 annars börjar dte om på 1 )