Trädgård iFokus

Trädgård

Etiketterlökväxterknölväxter
Läst 1734 ggr
korseett
0

glömda blomsterlökar

Jag köpte in flera fina blomsterlökar av bl.a. tulpan och narcisser. Men nu den här hösten har det blivit så hektiskt att jag helt enkelt inte hunnit med att sätta dom i rabatten. Nu börjar det bli lite väl försent här i södra Värmland så min undran är om jag kan sätta dom i krukor och sedan ställa svalt och så driva upp dom i kruka efter nyår?

Åsa S
0
#1

Det är inte för sent plantera så bara stoppa ner dem du. Brukar faktiskt funka plantera såna lökar ända tills tjälen börjar gå ner i backen.

korseett
0
#2

åh! jag trodde det var försent för här har det ju varit minus i många nätter. Får ta och göra det då Glad

Bjornen
0
#3

Sen plantering kan innebära något senare blomning i vår men annars inget problem. Om det är mycket fuktigt kan man lämpligen lägga lite sand närmast lökarna.