
Majbrasan brinner
Vi eldar för fullt just nu. Smet bara ifrån en stund för att säga hej! Lite blåst har vi men inte så farligt och vi är flera som står och passar. Eldar ni också ikväll?
Här eldas det ute på fotbollsplanen men vi sitter hemma i värmen istället.
Med Vänlig Hälsning
/Diana Lovatt
Järbo, Sandviken zon 4
Här eldas på flera håll, men vi tittade från bilen, det är för kallt. Den brasan vi tänkte åka till blev inställd pga torka och blåst.
Numer pensionär i Nynäshamn

Ja fy så kallt det blev efter det att brasan började falla ihop och inte värmde längre. Vi har stora hasselsnår och där dör alltid en del stammar mitt i snåren varje vinter, så vi har alltid städning på gång och mycket som vi vill elda upp. Dessutom har jag ett motstånd mot att fylla soptunnan med sådant som vi lika gärna kan elda upp. Har kanske lite pyromantendenser - älskar att bränna torrt gräs t ex.