Trädgård iFokus

Trädgård

Etikett: trädgårdsarbete-i-största-allmänhet
Läst 5678 ggr
noir
0

Jordgubbar & chili på balkongen, när ska man ta in

Jag har en stor jordgubbskruka på balkongen och det börjar bli lite små kyligt om nätterna nu. När ska man ta in den? funderat på att ställa den i graget under vintern, klarar den sig till nästa vår/sommar och hur och vad ska jag göra med den?

Har även Chili plantor, Klarar dom sig om jag tar in dom, alla blommor har blommat och chilifrukterna har börjat växa och är gröna. Vill inte förlora mina chilisar pga att det är kallt om nätterna.

Som ni märker har jag inte ett enda grönt finger men jag försöker få några ;)

Tacksam för hjälp och råd.

__________________________________
Medarbetare på Cornish rex ifokus
Blogg om mina två lockiga katter
http://tassarochlockar.blogspot.com

Bjornen
1
#1

Jordgubbar övervintras bäst svalt under vintern. Allra bäst om krukan grävs ner utomhus i jorden, men kan också fungera i ett svalt utrymme och gärna något ljus och där behövs sannolikt någon vattning under vintern.

Chile är ju en typ av paprika som kan odlas inomhus under vintern. Normal rumstemperatur och så ljust som möjligt. De är fleråriga och kan alltså även användas nästa sommar. Ta in den innan det blir för kyligt och ovillkorligen före ev. nattfrost. Lämpligen bör den tillvänjas vid inomhusvistelsen. Ta in den på nätterna till en början och sedan helt och hållet. Fortfarande är det kanske allra bäst om de står utomhus under dagarna med varmare och ljusare.

noir
1
#2

tack för svar. jordgubbarna får nogvänta ett tag till ute men chilin får börja pendla.

__________________________________
Medarbetare på Cornish rex ifokus
Blogg om mina två lockiga katter
http://tassarochlockar.blogspot.com

Krumas
1
#3

chili är ganska känsliga för bladlöss och spinn inomhus. Försök att ha dom ute så länge det går så mår de bättre. Har de omogna kart mognar de ofta fram när man tar in dom. Däremot blir blomningen ganska dålig efter att man har tagit in dom. Är inomhusluften för torr tappar de lätt blommor som är kvar.

Jag har chili på friland och klarade mig precis från frost när temperaturen föll härom veckan men de klarade 2-3 grader utan problem eftersom de blir ganska härdade ute.

Bjornen
1
#4

Det är chocken att komma in som gör att deras motståndskraft blir försämrad. Sakta tillvänjning minskar risken för skadeangrepp. Det är inte ovanligt att löss och andra skadedjur har förberett sig för vintern på plantan och när de kommer in i värmen så vaknar de till igen. Chili och paprika skadas av frost, men tål precis ovanför nollpunkten. Däremot angrips de lätt av olika svampsjukdomar om de står svalt och fuktigt och frukterna kan skadas och blommorna utvecklas inte till frukt.

noir
0
#5

intressant…
Mina chiliplantor är mest ett test så om de dör så gråter jag inte floder.

Har massor av frukt på båda växterna och dom får nya blommor som faktiskt blir frukt, men har dom nära balkongdörren som vädras från och till så det kan ju hända att nån insekt är där och pollinerar annars harjag katter som tycker plantan är kul att slå på.

Hur gör man med all frukt? vad är bäst?

__________________________________
Medarbetare på Cornish rex ifokus
Blogg om mina två lockiga katter
http://tassarochlockar.blogspot.com

DesK
0
#6

Gör chutney eller andra goda inläggningar, du kan också enkelt torka chilli Glad

/Désirée

dolfen
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

DesK
0
#8

Dolfen du är en pärla! Kyss

/Désirée