Vad är detta för frukt?

Den första bilden är någon Solanum-art. Totalt finns det omkring 1400 arter.
Den andra bilden är en praktnässla eller palettblad som odlats i Sverige som krukväxt sedan 1800-talet. Numera används den som utplanteringsväxt och förökas med frön eller sticklingar. Den verkar att vara vanlig växt runt medelhavet. Efter gammalt hade den det latinska namnet Coleus hybrida men heter numera ofta Solenostemon.
En äggplanta skulle jag gissa på. Äggplanta/Aubergine är väl vanligast att se den lila/svart/blå varianten men jag vet att det finns en vit sort så kanske finns det en gul variant också.
Jag tror också att det är aubergine, bladen är i alla fall som på mina aubergine, även om frukten har en annorlunda färg.

Frukten är inte auberine eller äggplanta, men det är en släkting. Det finns många olika sydamerikanska frukter och den är släkt med pepino, topiro, naranjilla, ärtaubergin och äggplanta. Men jag hittar inte riktigt rätt. Äggplantan kan ha frukter med färgerna vit, gul och blåaktiga men plantan utseende liknar mera kapkrusbäret.