Gråsuggor i mängd
Min tomt är invaderad av gråsuggor och det verkar bli värre för varje år. Kom inte och säg att de inte gör någon skada för när de är så många som de är nu så äter de allt - åtskilliga vissna plantor har jag lyft upp bara för att se tusentals gråsuggor krylla där rötterna varit. Vad ska jag göra, nåt som inte är farligt för katten eller miljön.
Om man googlar på gråsuggor, verkar det som att de är goda jordbehandlare:
http://www.entomologi.se/cgi-bin/enter_other.cgi?iljwhat=1001
Kanske det är så att växterna dött pga något annat och så har gråsuggorna börjat ta hand om det döda materialet. Jag skulle kika efter en annan eventuell grundorsak.
Jo så trodde jag också och normalt är det nog så. Men jag uppfattade det så som att när de blir för många går de även på levande växter. Det handlar om nyköpta plantor som fått hela rotsystemet uppätet på två dagar - de bredvid blommar och frodas. Försöker med kokande vatten på dem.