Kan man odla kakaobönor i kruka?
Nån som vet om det går att plantera kakaoböna som krukväxt (stor) och var får man då tag i en sån?
Dum fråga kanske men gillar ovanliga växter :P
Javisst kan man, problemet är bara att du behöver färskt frö inte torkade chokladbönor, fröerna förlorar snabbt i grobarhet men har man kontakter på ex. botaniska trädgårdar som har kakaoträd så kan man ju ibland lyckas få från deras skördar.

Precis som #1 skriver så är fröna en färskvara, men det finns firmor i utlandet som brukar kunna erbjuda färska frön vid säsong. Annars kan man köpa en hel kakaofrukt, som vi gjort några gånger. Fruktköttet är riktigt gott också! Tyvärr så möglar fröna lätt så det får man passa sig för innan de grott. Om man har tur kan de gro redan i frukten. Kakaofrukt har funnits tex. i hötorgshallen och på vissa saluhallar runt om i sverige. Man kan också beställa dessa från utlandet om man letar lite och då är ju risken mindre än med frön att de förlorar grobarheten på vägen.
Med Vänliga hälsningar
Myra Dessjack Medarbetare på Reptiler
annars om man vill kan man här köpa ''redan färdiga'' plantor.
de fraktar till sverige

…jag kan höra med min sambo om det går att hitta någon planta också. Vet knappt vad som finns och inte men jag vet att han sålt en del på tradera.
Med Vänliga hälsningar
Myra Dessjack Medarbetare på Reptiler

Inga plantor kvar till salu här.
Jo, en sak till med plantan. De är extremt känsliga för uttorkning.
Med Vänliga hälsningar
Myra Dessjack Medarbetare på Reptiler
kakaoplantor vill gärna ha tropiska förhålladen åretrunt, varmt och fuktigt och gärna extraljus på vintern. helst ej under +15c. har man växthus så går det odla dom där i under sommaren.