Trädgård iFokus

Trädgård

Etiketterköksväxterkryddorläkeörter
Läst 3136 ggr
SannaHolmgren
2

Larvangrepp i köksträdgården

Jag sådde rädisor i våras, de kom upp jättefint men de var fulla med små vita larver och därmed oätliga. Tror det är samma som går på kålrötterna, men vad är det för larver som angriper rädisorna? Vad kan man göra för att slippa problemet?

Åsa S
0
#1

Det är nog troligt att det är samma, de flesta skadegörare går bara på några få växtslag och rädisor och kål kan ofta drabbas av samma. Det som man brukar kunna göra för att minska skadeangrepp är att ha växtföljd det bör gå en 4år eller så innan man odlar kål på en plats igen många skadegörare övervintrar i marken så odlar man på samma plats varje år så blir det många skadegörare i marken som går på det växtslaget. +Jag skulle lägga på kålnät alt. vit fiberduk.

Bjornen
0
#2

En gissning är kålflugelarver som angriper alla kålväxter. Fiberduk skyddar plantorna men den ska ligga kvar hela tiden och all rensning ska göras i mulet och gärna regnigt väder eller kvällstid då flugorna inte flyger.

En senare sådd ger ofta mindre angrepp, då första generationen utvecklas före sådden och den senare generationen ger sällan så stora skador på rotsakerna.