Trädgård iFokus

Trädgård

Etiketter: fröerfrösådder
Läst 1874 ggr
Shannisen
0

Kyl- eller solskador eller nå´t annat.

Jag har sått och drivit upp flera fiiiiina Jättepalettblad. GladDessa har jag börjat skola ut. En av dem har jag planterat tillsammans med en Marguerit. Alla plantor bär jag ut under dagen för att ta in i vårt uterum inför natten.

Nu har EN DEL av de som jag inte samplanterat ännu börjat se "konstiga" ut. OBS inte alla!  Kanterna på vissa plantor är liiiite uppböjda och liksom smått mjuka. Innerst mot nerverna så är plantorna gröna..i mitten liksom. Den som jag planterat ihop med Margeruitan den är mindre men den är "bara" lila. Den har inga blad som har delvis upprullade kant. De skadade plantorna är större än den som bara är lila. Så grönfärgningen kan bero på storleken.

Har jag chockat plantorna? Beror det isf på solen eller på att det udner nätterna inte är så väldans varmt..kanske 10+ i uterummet?

Om jag chockat plantorna, kommer de att repa sig?

Gråter

Vad tror ni. Jag kan bif. bild vid tillfälle om ni inte redan nu vet svaret.

Bjornen
0
#1

Palettblad är lite känslig för mycket vatten och det tror jag är orsaken. Frostskador inebär att de blir svarta och solskador då blir bladen bleka.

Shannisen
0
#2

TACK!

Där har vi felet. Nu ska jag torka ut dem, dvs inte vattna dem så ofta. Trodde de ville ha mycket vatten så därför är de rejält vattande eftersom solen stått på.

Där ser man vad fel man kan tänka.

Många tack!

Skrattande

Shannisen
0
#3

Nu har palettbladen tagit sig.

Återigen stort tack