Trädgård iFokus

Trädgård

Etiketterparkerplantskolorevenemang
Läst 2375 ggr
stallostby
0

Få träd att rota sig?

Jag vill plantera träd i en hage bl a. Tex björk, gran, asp, lönn mfl för att skapa en dunge på sikt. Att köpa halvstora träd är inte att tänka på. Vi har egen skog så det borde gå att ta plantor där. (det har gjorts förr och de träden är stora nu) Men jag lyckas inte få de att överleva eller få rötter. Hur gör man? Granplantan från förra året börja bli gul och vissen nu fast den växer i stenkrossblandning som förut, de växer ju som ogräs annars i grus. Har en björk i vatten och den slår ut för fullt men inga rötter.

finns det ngt medel att använda?

Bjornen
0
#1

Bästa tid att flytta träd är på hösten. Ta en ordentlig rotklump och plantera gran i augusti, björk september och asp i oktober-november. Varken gran eller björk går att få rötter på om det inte är förut. Asop kan lyckas om man tar rot skott med något litet av rötterna och planterar dem på senhösten.

stallostby
0
#2

ok tack för svaret..ska tänka på detta.

Tilda-T
0
#3

Pil är annars enkel att få rötter på, jag tycker bollpilen är väldigt vacker!

Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!

stallostby
0
#4

vill ha tåliga träd i en blivande hage, gärna snabbväxande..poppel?

tänkte att man kanske kunde lägga matta eller ev grovt grus (kanske i kombination med matta) runt träden för att skona rötterna i framtidern..

Bjornen
0
#5

Poppel kan enkelt förökas med rotskott (liknande asp) som sätts på hösten. Normalt är poppel ett tåligt träd och sprider sig ofta lite för snabbt. Eventuellt skydd behövs endast de första åren.