Trädgård iFokus

Trädgård

Etiketterrabatterperennerannueller
Läst 4099 ggr
Christina
1

Fröså perenner i juni

Det går faktiskt bra att fröså en del perenner redan nu för blomning nästa sommar. Enklast att så frö i krukor och bara låta dem stå ute tills plantorna ser kraftiga ut. Sedan framemot september kan man plantera ut dem där man vill att de ska stå. Själv kommer jag nog att placera mina i någon del av köksträdgården som är tom i augusti.

Vad som passar att så nu är bl a akleja, riddarsporre, vallmo, som INTE behöver stratifieras - dvs behöver köldchock för att gro.

kickboard
0
#1

Det har jag praktiserat  många gånger med gott resultat, bland annat riddarsporre, fingerborgsblomma, binka, mjölkklocka och olika sorts nejlikor. Fick nu inspiration av ditt inlägg och ska pröva så lite frö som jag har på lager och se om de gror.

Humlan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Jag har sått en del perenner; Akleja, Lupin, Riddarsporre, Nejlika, Höstvädd och Rudbeckia. Rudbeckian jag sådde i vintras tyckte sniglarna var supermums så dom små späda plantorna jag satte ut är ett minne blott. Tänkte nu låta dom växa upp ordentligt i växthuset innan jag sätter ut dom till hösten. Samma öde gick mina Riddarsporrar som jag vårdade så ömt… Gråter Nåja, skam den som ger sig och plats i växthuset det har jag nu när alla sommarblommorna är utplanterade!

Ha en fortsatt trevlig midsommarhelg!

Ps. Måste visa visa min Rose de Recht som jag fick i födesledagspresent av min mor i början på juni, den har redan flera knoppar och en av dom slog ut igår! Den doftar underbart! Ds.

Christina
0
#3

Den är jättefin den rosen. Jag har också den men inga blommor ännu. Men knopparna lovar gott.

Diana61
0
#4

Jag är helt ny när det gäller att så perenner men jag skall verkligen börja att prova på det. Skrattande

Med Vänlig Hälsning
/Diana Lovatt
Järbo, Sandviken zon 4

Christina
0
#5

#2 Nu idag slog min första Rose de Rescht ut också. Men den gömmer sig lite under bladen, så det är ingen idé försöka ta en bild. Räcker så bra med din fina.

#4 Rekommenderar verkligen frösådd av perenner. Jag blir lite galen i febr-mars och har sedan alldeles för många krukor med perenner och ettåringar att sätta ut i juni. Sår jag nu överblivna fröer eller nyinköp i krukor, så ser jag sedan lättare i september var det blev hål i rabatterna och vilken storlek och färg som passar in.

Om perennplantorna ser små och klena ut på sensommaren (vilket de antagligen gör) så gräver jag ner krukorna i jorden och låter dem stå där över vintern. Kanske lägger jag en granriskvist eller en hög med löv över för att skydda dem.

Humlan
0
#6

Redan nu tycker jag det är lättare att se var allt skulle passa bättre, på våren kommer man inte riktigt ihåg hur det såg ut. Till hösten har jag bestämt att jag ska bredda en rabatt, flytta och dela en del perenner och gräva ner Rosor. Jag har tagit kort på den och skrivet ner vilka perenner jag ska behålla, dela resp. flytta. Är inte alls nöjd med den rabatten, jag har två rosa Rosor där; Aimible Aimie och Leonardo da Vinci och tänkte fortsätta med fler rosa Rosor där. Tillsammans med dom tänkte jag sätta Riddarsporrarna jag sått nu, Hostan som är alldeles för stor ska delas och flyttas runt på… Osv!!! Det enda jag inte ska flytta på är Pionen jag fick av svärmor förra året som blommade fantastiskt för någon vecka sedan, färgen är lite mer åt det karminröda men den blommar ju innan de flesta rosorna slår ut sina knoppar så det gör inget. Jag ser faktiskt fram emot att få organisera den och göra den mer "färgstämd" och givetvis så ser jag fram emot att få beställa lite Rosor från Rosenkvist i Danmark!!! Cool

Nu i helgen är det Ros-dagarna på Fredriksdal något jag med glädje ser fram emot! Jag misstänker att det nog handlas åtminstone en ros då….

Christina
0
#7

Blir lite avvis! Rosdagar på Fredriksdal! Klart du kommer att falla för några plantor! Skriv och berätta vilka det blir.

Jag har lite kargt omkring så jag går mest in för härdiga sorter som pimpineller, rugosor och kanadensare. Men du kan väl våga dig på Austinrosor, som jag tror Fredriksdal specialiserar sig på.

Christina
0
#8

Ja jag går också runt nu och dokumenterar som en tok för att komma ihåg nästa vår hur trångt och tätt det faktiskt blir.

Humlan
0
#9

Jag fick Fredriksdals roskatalog av min mor i present när jag fyllde år tillsammans med Rose de Recht, jag har faktiskt kikat en del på Austinrosorna, men är dom inte hemskt ömtåliga för sjukdomar? Och måste ha riktigt optimala förhållande för att trivas? Vet inte om jag vågar ge mig på sådana kräsna primadonnor riktigt än… Kordes från Tyskland har en hel del intressanta sorter oxå…

Christina
0
#10

Jag köpte Leander och Constance Spry förra hösten. Leander frös ner och är nu en rätt ynklig men hon lever. Constance Spry står lite halvskuggigt men har vuxit bra och är full med knopp. Ser med stor spänning fram emot hur de utvecklas.

De ska inte vara svåra. Men blir lätt lite kala nedtill, vilket man kan dölja med låga perenner. De som är återblommande behöver förstås mycket gödsel - under våren - omkring midsommar - efter första blomningen i juli och kanske t o m en gång innan det blir dags att börja tänka på avmognaden.

Graham Thomas, Crown Princess Margaretha och Mary Rose odlar man i Wijs trädgårdar i Ockelbo -zon 4. Men där är det förstås fackfolk som pysslar med dem.

Diana61
0
#11

Christina - Jag sådde perenner för första gången i vintras och fick ca: 80st riddarsporrar, men som under sommaren har dött och nu står bara en kvar ? vet ej vad det berodde på. Om det var hettan eller regnet som tog död på de små.

Med Vänlig Hälsning
/Diana Lovatt
Järbo, Sandviken zon 4

Christina
0
#12

Tråkigt att höra.  Svårt att gissa på rak arm vad som hände.

Småplantor ÄR ju ömtåliga när man sätter ut dem. Kanske de kom ut för snabbt? Man bör helst låta dem stå i skuggan några dagar och vänja sig vid utomhuslivet. Jag brukar själv fuska med avhärdningen - dvs att man ska ta ut plantorna någon timme första dagen och sedan öka tiden successivt. Tar alldeles för mycket tid och kraft om man driver upp så många plantor som jag gör. Men jag ställer dem istället på vindskyddad plats i skugga eller halvskugga och gräver inte ner dem i rabatten förrän de är rätt stora.

Diana61
0
#13

Jag sådde dom under vintern och ställde dom i drivbänkarna på altanen. Hälde en massa snö över dom och lät dom stå där tills dom började växa. När snön var borta så flyttade jag drivbänkarna till skuggsidan av huset och plantorna fick fortsätta sin växt där och började bli fina, men plötsligt försvann alla. Men efter en tid så kom en åter och det är den enda jag har kvar änsålänge. :-(

Med Vänlig Hälsning
/Diana Lovatt
Järbo, Sandviken zon 4

Diana61
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#14

Sänder med en bild på alla riddarsporrarna så som dom såg ut 31/5. Nu har jag bara en kvar ?!

Med Vänlig Hälsning
/Diana Lovatt
Järbo, Sandviken zon 4