Trädgård iFokus

Trädgård

Etikett: annat-som-lever
Läst 1493 ggr
Christina
0

Hur firar ni Nationaldagen?

 I min familj har vi alltid firat 6 juni med tårta och hurrarop, eftersom vår yngste son är född den dagen. Längre tid än han trodde på tomten, trodde han att det var för honom det flaggades. Och det lät vi honom tro.

Christina
0
#1

I morgon blir det lite speciellt, eftersom han i fredags fick nycklarna till den villa han och hans flickvän köpt och de bjuder nu in släkt och vänner på picknick i trädgården.

Innan de flyttar in ska huset totalrenoveras och det första som ska göras att är gräva runt husgrunden. Alla blommor som den förre husägaren vårdat i många år ska grävas upp och flyttas. Kastas - säger det unga paret - som inte vill ha rabatter. Tänker vara på plats och föreslå vad som bör sparas - alternativt ta vara på plantor. Kanske de kommer att vilja ha dem tillbaka en vacker dag.

AnnicaB
0
#2

Jag skall gräva nya rabatter…. helt otippat. Men vi har inga bemärkelsedagar att fira. Fira nya altanen med lite blomsterprakt. (Mest rosprakt förstås).

*** Qui vivrqa verra ***

KerstinP
0
#3

Jag ska gå på café efter trädgårdsarbetet.

Christina
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

#2 Javisst vad annars. Min senaste grävning se bilden. Platsen ser inte ut att vara den bästa, men med några säckar kogödsel, rosjord och massor med vatten kanske jag får rosorna att ta sig.

#3 Trevligt. Ingen som viftar med flaggor i alla fall då?

Illan
0
#5

Vi har rumsterat om i trädgården. Lagt sten, planterat om, rensat ogräs, svurit över kirskål, bränt oss på brännässlor. Men firat nationaldag? Nä vilken konstig grej det här är - så konstruerad. Vi har INGEN anknytning till den där sjätte juni. Man får visst gå tillbaka till femtonhundratalet för att få förklaringen, eller artonhundratalet… i alla fall får man leta. Det finns ju en dag då alla svenskar går man ur huse, viftar med flaggor, äter traditionsenligt, dansar traditionella danser och allt det där. Midsommar! Det är den svenskaste av alla svenska helger. Varför gör man inte midsommarafton till Sveriges nationaldag?

Faxlin
0
#6

Det bästa förslag jag hört i ag. Midsommarafton, det är mer Sveriges dag än vad nationaldagen är. Så varför inte slå ihop dem.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars