Täckodling - tokig idé?
Jag har gjort lite halvhjärtad täckodling i en del land. Mest för att landen redan finns och för att jag bara hittat halm i djuraffärer, och det blir väldigt dyrt att täcka så mycket.
Nu skall jag strax sätta potatis och lök. Landet finns redan och är fullt med ogräs. Jag har ingen som helst möjlighet att starta ett nytt land eller forsla bort jorden som finns där och starta på nytt.
Jag fick en idé och det är att lägga ut kartonger på jorden, göra hål i dem och lägga potatisen där så den kan rota sig i jorden. Sedan täcka med löv, kompost, halm.
Tokigt eller?
Sedan undrar jag också var jag skall få tag på halm som inte kostar skjortan? Har ingen häst och känner ingen som har en.
Tycker att det är en bra idé.
Har man möjlighet att frakta kan man köpa balar eller kanske få en leverans hemskickad.
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
Täckodling med tidningspapper.
https://www.sarabackmo.se/tidningar-och-grasklipp-till-svartrotter/
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
Fast det stämmer inte att tidningspapper och kartong är giftfritt. Om det innhåller så mycket skit att det spelar roll vet jag inte. Hade en bra länk som jag inte hittar nu, så den här får duga.
https://konsumentforum.krav.se/org/krav/d/tidningspapper-och-kartong-som-tackmateriel/
Sindri, kommer du ihåg idalinda som hängde på diverse forum förr? Vet inte om hon finns kvar någonstans, men hon var specialist på det där. Odlade hela familjens behov i en villaträdgård, täckodlade. Bl.a. snackade hon med killarna som skötte kyrkågården och fick hämta gräsklipp som hon täckte med.
- Redigerat 2022-05-12 17:08 av hemul
#3: Den artikeln du hänvisade säger inte att det finns farliga ämnen i tidningspapper.
Frågeställaren utgår från en generell uppfattning som inte berörs.
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
Så här svarar Sara Bäckmo på frågan om giftigt tidningspapper:
Gifter i tidningspapper / Kan man känna sej trygg med att det inte finns giftiga ämnen i färg/limrester från tidningar o papp, som inte bryts ner? Räknas
Läs svaret här:
https://www.sarabackmo.se/faq-archive/gifter-i-tidningspapper/
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
#1: Och var köper man balar?
Vi testar just nu att bara ha e-tidning så vi har inga tidningar.
#3 Nej, henne kommer jag inte ihåg. Låter helt fantastiskt. Tyvärr är vi ju borta så länge på våren så allt blir lite hackat och malet och väldigt brått när vi kommer hem….
#4: Jo, det är tyvärr just det den säger. Du kan säkert hitta fler detaljer om du googlar.
#6: Ni kanske inte var på samma ställen. Hon var på diverse lågkolhydratforum, men tror inte hon var på KiF. Vet att hon också var på alternativ.nu förr. Ja, hon var helt otrolig. Man och tre i princip vuxna söner födde hon på en helt vanlig, och tror jag, ganska liten, villatomt. Ja inte kött och mejeri förstås! Men det vegetabiliska. 😀
Var köper de som har häst sånt? Antar att du inte känner nån bonde…
- Redigerat 2022-05-12 18:37 av hemul
#7: I den frågespalt du hänvisade till finns det inga hänvisningar till några studier utan är ett läst antagande.
- Vad är det för studier ?
- Hur påverkas resultatet av att slutprodukten knappt har någon kontakt med tidningspappret!
- ovs
Det finns många frågor men svaret är tydligt att det inte anses som farligt att täckodla med tidningspapper ens i Krav-odling.
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
Nu vet jag inte riktigt var jag letade men sökte på halmbalar till försäljning.
Jag bor i ett nördigt område med en hel del jordbruk men kom aldrig till skott.
Det kan finnas LRF-kretsar i den närhet som du kan fråga hos . Vet inte om t ex Granngården kan fixa fram.
Hittade lite intressant från SLU om täckodling som jag ska läsa.
https://ograsradgivaren.slu.se/artbest/vag3/kontrollatgard.cfm?Kontrollatgarder_id=9
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
Jaja, Sara Bäckmo säger att det är giftfritt, då måste det ju vara sant. Var är förresten hennes referenser?
Här kan du läsa om vad SLV säger om returpapper. Det gäller iofs direktkontakt med mat, men orsaken är ju densamma, att det kan innehålla allt möjligt. Det där gäller f.ö. också hushållspapper som man lätt tror är giftfritt.
https://www.livsmedelsverket.se/livsmedel-och-innehall/tillagning-och-forvaring/forpackningar/returpapper-och-kartong
Lite mer som en googling ger vid handen.
https://www.testfakta.se/sv/livsmedel/article/miljogifter-i-retur?created=&page=42
En magisteruppsats (PDF)
https://studentportal.gu.se/digitalAssets/1337/1337546_meral-afradi.pdf
Citerar från sammanfattningen:
"Samtliga testade tidningar och reklamblad var toxiska medan prover från övriga grupper (kaffefilter, papperskassar, wellpapp) uppvisade varierande toxicitet."
Ensilage kunde kanske också fungera? Bollar med trasig plast brukar inte gå att använda till foder så de kan man nog få till skänks. Jag har aldrig provat men hört att det ska vara bra till täckodling.
#11: Det var väl inte Sara Bäckmo som svarade i länk?
Jag har inte tid att läsa de länkar du pekat på men jag tror inte att de visar att täckodling med tidningspapper bidrar med så mycket toxiska ämnen.
Det är ju oxå så att det toxiska ämnet ska hoppa från utan ner i grönsaken oxå.
Sedan är inte tidningspapper returpapper i den bemärkelsen.
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
- Redigerat 2022-05-12 20:55 av Pyttelite