Perenner som skuggar rothals på klematis?
Vilka perenner brukar passa bäst för att skugga rothalsen på klematis, i det här fallet en Paul Farges Summer Snow? Tacksam för tips.
Jag hade funderat på fänriks- eller löjtnantshjärta, men har fått till mig att de kommer upp för sent för att skydda mot vårsolen.
Här finns tips på andra saker som tegelstenar eller blomkrukor.
https://www.algomin.se/plantera-klematis-men-skydda-rothalsen/
Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.
Jag har planterat fyra flocknävor vid min klematis också en Summer snow. Nävorna har växt till sig snabbt eftersom det var så bra och gödslad jord. Innan de var stora nog hade jag ett par krukskärvor som skuggade som #1 beskriver. Funkat jättebra ☀️
Lavendel har jag valt. Hade egentligen bestämt mig för min favorit fänrikshjärta, men sen kom jag på att jag hade ett gäng lavendel som behövde en plats, så så fick det bli.
Hosta är ett annat tips, men vill du ha något som kommer upp tidigt så är de kanske inte optimala.
SE*Simbelmynes
#1, 2 och 3: Tack för alla svaren.
Har som av en tillfällighet ett par tegelstenar som bara ligger och skräpar någon meter från min klematis, så börjar nog där.
Men både nävor (gillar i synnerhet trädgårdsnäva) och lavendel borde passa bra, så det blir sannolikt någon av dem framöver.
#4: Clematis `Paul Farges´ som är det korrekta namnet behöver ingen skugga på rothalsen, den växer kopiöst och behöver ett stort och stadigt stöd att växa på. Inom några år är även marken täckt under den och de växter som växer där blir täckta av de kraftigt växande klängena.