Trädgård iFokus

Trädgård

Etikett: trädgårdsarbete-i-största-allmänhet
Läst 2088 ggr
Mill4
0

slänga fågelholkarna?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Tagit ner fågelholkar då dem nog inte rensats på flera år. När är det dags att slänga och byta? Låg döda ungar i en utav dem.. ska jag bara spola ur och torka. Fylla med vad?

VildaVittra
1
#1

Fyller dom gör föräldrarna, jag skulle bara skura av dom och spruta virkon i dom sedan. Virkon är ett medel man använder inom lantbruket för att sanera, det är inte farligt och finns att köpa på granngården. Det står på förpackningen hur du gör.
http://www.granngarden.se/Sortiment/Tr%C3%A4dg%C3%A5rd/Skadedjursbek%C3%A4mpning/Stallreng%C3%B6ring-%26-Desinfektion/Desinfektion-Virkon-S/p/1019149_BASE

Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

Mill4
0
#2

Ok! :)

Rita-S
3
#3

Virkon är klockrent och gör att du sanerar fågelholken.  Inte särskillt dyrt, då du kan köpa ett par påsar om du inte vill ha storburk, en påse går till 5 liter vatten. Det tar även död på svartmögel, annan mögel, sporrar efter ringorm och sådan. Fyll en vanlig hink stor nog till fågelholken med virkonvatten, stoppa ner fågelholken och låt den ligga typ en kvart. Lyft den upp och låt den torka! Sen hänger du bara upp den, och mammor och pappor fyller den med vad de vill ha

//Rita, sajtvärd på Husmorstips,  fibromyalgi och julen, medarbetare på Lantdjur
Följ min julblogg,  bloggen och min hemsida. 

Mill4
0
#4

Kan säga att jag önskar jag hade slängt dem :( har fått loppor haha. Är fruktansvärt