Trädgård iFokus

Trädgård

Etiketterrabatterperennerannueller
Läst 1536 ggr
Gentle
0

Undrar...

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag har fått lite blommor från bekanta som jag planterat i min trädgård men jag skulle villja veta vad det är för nått,tog lite bilder på dem växter som jag undrar över härom dagen.Hoppas att nån kan svara =)

Gentle
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Här ser man lite mer ,tuver så växer en solros i vägen som fåglarna har sått åt mig =) Men jag hoppas att man kan se hur plantan ser ut en då.

Gentle
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Växt nr 2,fick den av min far så jag vet att den frösår sig och sprider sig snabbt.

Gentle
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

en till…

Bjornen
0
#4

Den första är drakmynta (Physostegia virginiana) och den andra är enkelblommande såpnejlika (Saponaria officinalis). Såpnejlikan sprider sig sällan med frön men har stor spridningsförmåga genom rötterna och för att hålla dem i lagom storlek bör man använda rötterna som tvättmedel.

Gentle
0
#5

Det blir ju frökapslar på den lilla vita så jag trode den  spred sig med fröna ? men men man lär sig nått nytt varje dag tack =)