Trädgård iFokus

Trädgård

Etikett: krukväxter-utomhus-krukväxter-inomhus
Läst 4920 ggr
Kimji
3

Ägg eller fröer på inkakrona?

Köpte just hem min livs första inkakrona (Calathea crocata). När jag kom hem såg jag att krukan var full med små gulgröna bollar, något större än pärlsocker. Jag tänkte att det var nån typ av frö men blev tvungen att undersöka saken. Men skalet är hårt och känns helt oorganiskt och inuti är det rinnande. Precis som ett ägg. Så har jag nu en krukväxt full med nån form av ägg? Jag har extrem fobi för kryp och kommer att kasta växten om jag inte snarast får klarhet i det. Har inte kunnat hitta någon info om hur växtens fröer skulle se ut.

Ni behöver inte informera mig om att jag är fånig. Jag vet.

beem
3
#1

Det är alltså i jorden du menar. Jag tror inte det är ägg. Det  kan det vara näringskulor -  men jag är inte säker. Viss långtidsverkande näring ser ut ung. så.

Men tänkte säga att om det visar sig vara ohyra ska du gå tillbaka med växten där du köpte den och få tillbaka pengarna.


Sorg är kärlek som blivit hemlös
Sorgen är kärlekens pris

Kimji
0
#2

Ja håller tummarna för att det är näringskulor då…

Halvdansken
0
#3

Gödning. Snigelägg är vita och mjuka.

Hatar cancer och älskar vårlökar.