# Tomatplanta/Jordgubbsplanta
Author: Cazzos

Jag vill köpa en tomatplanta och en jordgubbsplanta. Hur ska jag sköta om dem?

Är det ok att vattna med potatisavkok? Inte varje gång men ibland.. Har hört att det är bra näring i det.

Jag tänkte ha dem ute på balkongen, men hur blir det när det är dåligt väder, de behöver väl mycket solljus?

Ge mig så mycket tips och råd om hur jag ska sköta dem, det uppskattas!

## Comment 1
Author: kickboard

De klarar sig bra även i mulet väder. Vattna speciellt tomatplantan flitigt. Det syns när det börjar bli torrt i krukan. Potatisavkok är väl helt ok, men vanligt vatten går bra och för tomatplantan lite gödselvatten ibland.

Till vintern ska du nog gräva ner jordgubbsplantan i jord för annars kommer den inte att klara vintern.

## Comment 2
Author: Cazzos

Vad menar du med att gräva ner den i jord? Ska den begravas?

Jordgubbarna slutar väl växa efter sommaren så det är bara en frisk "buske" kvar?

## Comment 3
Author: kickboard

Du ska plantera den i jord, tex i trädgårdslandet eller liknande för bättre övervintring. Jordgubbe är inte en buske.

## Comment 4
Author: Cazzos

#3 Jag vet att det inte är en buske men jag satte det ordet i citattecken för att jag vet inte vad jag annars ska kalla det.

Jag har iallafall skaffat en tomatplanta och en jordgubbsplanta nu, gjorde det idag, jag har duschat av båda två i badkaret för att det var små insekter på dem, och klippt av bruna och hårda kvistar/pinnar/jag vet inte vad det heter samt klippt av dåliga och nästan uppätna blad.

**Jag är sjukt dålig på att säga namnen på delarna av en växt** men jag kan ta hand om en växt, och jag tycker om det ![Flört](http://tradgard.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Vi har ingen blomjord eller kruka till dessa två skönheter så imorgon så ska jag köpa 2 krukor till dem och blomjord. Vad för slags blomjord ska jag ha?

## Comment 5
Author: fidojunior

Jag har tre tomatplantor som jag har på balkongen och som nu har fått 5 tomater. :D Det enda jag har gjort sedan jag fick de var att vattna dem och plantera om dem i en stor kruka. Eftersom att det är så varmt så torkar de ut snabbt, därför vattnar jag dem varje kväll när solen håller på att gå ner. De är planterade i plantjord också, inte blomjord. Vet inte om det spelar någon roll men om man ska äta dem så är väl plantjord bättre eller? Jag har inte gett dem något annat än vatten och de är ca 1 meter höga nu, planterade om dem i april/maj.

## Comment 6
Author: Cazzos

#5 Hur gjorde du när du först skaffade dem?

Hur stor är krukan och var köpte du den? ![Glad](http://tradgard.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: Bjornen

Tomatplantor behöver kraftig och välgödslad jord. Bästa och billigaste jorden är gödslad torv. Räkna med ytterligare gödsling senare under sommaren.  Allra bäst är förstås egen kompostjord.

Man bör undvika vattning på kvällarna och bör göras endast i nödfall. Vatten kyler och om det kommer på bladen kommer bladen att vara fuktig hela natten och en bra grogrund för svampsjukdomar. Vattning bör göras på morgonen, då jorden snart är uppvärmd igen och ev. vatten på bladen torkar snabbt. Vid mycket varmt läge kan vattning på dagen ge avkylning.

## Comment 8
Author: fidojunior

#6 Jag fick mina av min mammas kompis, då var de kanske 15 cm. Först fick jag 2 och dem planterade jag om direkt i en varsin kruka men fick sedan en tredje och planterade om alla i en större kruka tillsammans. Krukan är 39 cm bred och ca 35 cm hög, köpt i en liten affär i stan (Stockholm) som heter grosso. Krukorna finns i flera olika storlekar och är av plast, bra om man vill flytta på plantan. En av plantorna var helt uttorkad och såg helt död ut när jag fick den. Den låg helt platt som en rutten växt och tänkte faktiskt slänga den men planterade om den och redan dagen efter stod den upp. :D

#7 Jaha, mina verkar i alla fall må bra men får väl ändra och vattna på morgonen istället.

## Comment 9
Author: Cazzos

#8 Mamma köpte vanlig blomjord idag och jag fyllde en kruka som hon hämtade från källaren, och sen så gjorde jag ett hål i mitten och stoppade ner plantan där och flyttade blomjorden över tomatplantans jord, om ni förstår vad jag menar..

Jordgubbsplantan står kvar i sin plastkruka, så som jag köpte den igår, det funkar bra faktiskt, för att jag har låtit båda plantorna stå hela dagen i solen idag och 1 jordgubbe som var vit igår har börjat få lite färg! Och tomatplantan hade en ljusgrön tomat som precis vuxit ut när jag köpte den igår, och idag så har jag märkt att den blivit lite större.

**Men jag blir så irriterad på dessa jädra små flugorna som sätter sig på min tomatplanta!! Vad ska jag göra?**

## Comment 10
Author: Bjornen

Vita flygare , som är vanligt att angriper tomater.

## Comment 11
Author: Cazzos

#10 Jag kollade på Google, det är inte vita flygare.. Det finns inte ett skvatt av en sådan insekt på den. Utan det är en liten fluga, en svart, med genomskinliga vingar och typ 1 svart "fläck" på vardera vinge. Svårt att förklara.

De sitter inte på bladen, utan på stjälken.

## Comment 12
Author: Cazzos

Min tomatplanta! (färska bilder från imorse)

## Comment 13
Author: Cazzos

Nu har det växt ut 2 nya tomater, den största till höger på bilden var redan där när jag köpte plantan, fast den var lite mindre ![Glad](http://tradgard.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 14
Author: Cazzos

Min jordgubbsplanta, det börjar växa jättemycket nu! Den är kvar i sin ordinarie kruka, det ser fult ut, men jordgubbarna växer jättebra iallafall ![Flört](http://tradgard.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 15
Author: Cazzos

Den här flugan hittade jag på undersidan av ett blad. Det är dessa insekter jag pratar om, det är definitivt inte vita flygare.

Man ser knappt något men jag hoppas att någon kan se lite vad det är för något! Har sett dessa flugor förut, men aldrig på en tomatplanta.
