# identifiera växten "älgkrona"
Author: mariatingsund

Jag har gett växten detta namn "Älgkrona" eftersom bladen ser så ut. Vet ej om den blommar, blir cirka 40 cm som buske, trivs i torv, halvskugga, fuktigt vad jag tror. Fick bara en liten rotbit med detta blad, hoppas den överlever. Vore kul om man fick ta reda på vad det är för något. Jag tänker på Afrika och Australien när jag ser den. Dessa blad som jag fotade är cirka 10 cm, menbusken hade vuxna blad på cirka 20-25 cm.

## Comment 1
Author: Tofu

Är det inte någon Fikon art?![Obestämd](http://tradgard.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 2
Author: mariatingsund

Ingen aning, jag skulle tippa på en sorts ormbunke, pga att stjälken kommer upp ur jorden precis som den vilda ormbunken man ser i skogen. Själken har också samma "kvalitet" som på en ormbunke. Det syntes förstås inte på fotot, men nu har jag lyckats beskriva åtminstone. Fikon har jag för mig liknar bara i blad men inte för övrigt. Annars hade det ju varit en toppen gissning. Nu har min planta torkat helt, och hoppas att rotstumpen överlever och kommer igen nästa år. Jag är tacksam för alla idéer.

## Comment 3
Author: Isatis

Är det en älghornsbräken?

## Comment 4
Author: mariatingsund

Om man bildsöker så får man bild på älghornsbräken som inte alls överensstämmer med min. Bild på älghornsbräken (som inte har stjälkar alls) kommer här
