# Vad är detta för buske?
Author: Stephanie

Finns det någon här som vet vad detta är för buske? ![Glad](http://tradgard.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Stephanie

Blad och blomma

## Comment 2
Author: Halvdansken

Doftar den?

Jasmin/schersmin skulle jag gissa på.

## Comment 3
Author: ikna

Schersmin eller pärlbuske gissar jag på.

## Comment 4
Author: Stephanie

Den doftade mycket gott, det var därför jag tog kort på den ^^ Jag vill ha en!

## Comment 5
Author: Halvdansken

Ok, schersmin i så fall.

## Comment 6
Author: Stephanie

Doftar inte jasmin eller? ![Glad](http://tradgard.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: Halvdansken

Nä.

## Comment 8
Author: mariatingsund

Jasmin är väl något helt annat. Och visst doftar den, lite syrligt dock för min smak :-)

## Comment 9
Author: Halvdansken

Ok, jag har hört att jasmin inte är härdig i Sverige, och att de inte doftar. Var kan man hitta sådana så man kan kolla själv? Syd på, förmodar jag?

## Comment 10
Author: Halvdansken

Men titta [här](http://www.shenet.se/vaxter/jasmin.html), vilken informativ sida jag hittade!

## Comment 11
Author: Stephanie

Av bilderna att döma så var det schersmin. Tack för hjälpen!! ![Skrattande](http://tradgard.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 12
Author: magma

Smultronschersmin, antagligen:) Blir mindre än den vanliga, stora schersminen som kan bli åtskilliga meter, min syster har en som är drygt fyra meter hög.

## Comment 13
Author: Elshira

#12 Vi har smultronschersmin och vissa buskar som lämnas helt orörda är nog två meter i.af!

Men TS - Det är en schersmin

## Comment 14
Author: mariatingsund

Vår schersmin har lite annorlunda blommor om jag ser bra, dina har flikiga blad.

## Comment 15
Author: magma

#13: Då är den mindre än den vanliga doftschersminen, eller hur? ![Glad](http://tradgard.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Fanns visst en hel del olika schersminer, fyra olika hittade jag när jag letade litegrann.

Doftschersmin har lite "taggiga/flikiga" bladkanter, se bild [här.](http://www.alltomtradgard.se/_internal/cimg!0/qekd9tu19p4asph2tiqr4j3uzlp0lox) Det är den som min syster har och som är så stor.

Hybridschersmin blir enligt [denna länk](http://www.alltomtradgard.se/tradgardslistor/buskar-och-trad/philadelphus-x-polyanthus/) ca 150 cm, och det liknar bilden i #0 och #1. Det går att klicka på bilden i länken och förstora den. Den saknar flikiga bladkanter, vad jag kan se, precis som smultronschersmin "Mont Blanc" som man kan [läsa om här](http://www.alltomtradgard.se/tradgardslistor/buskar-och-trad/philadelphus--mont-blanc-/). Blir enligt denna länk ca 2 meter, det finns dock bara bilder där på bladen, inga blommor.

## Comment 16
Author: mariatingsund

[http://www.google.se/imgres?imgurl=http://www.findmeplants.co.uk/photos/philadelphus\_montblanc\_fl-thumb.jpg&imgrefurl=http://www.findmeplants.co.uk/philadelphus-genus.aspx&h=100&w=100&sz=15&tbnid=y1gJL2K6NjGX\_M:&tbnh=82&tbnw=82&prev=/images%3Fq%3DPhiladelphus%2B%2522Mont%2BBlanc&hl=sv&usg=\_\_U2jXImBpj4Zr-QTA-HI4h0ObFrM=&sa=X&ei=G9QwTN2aNYqaOPP2uIUC&ved=0CB8Q9QEwAw](http://www.google.se/imgres?imgurl=http://www.findmeplants.co.uk/photos/philadelphus_montblanc_fl-thumb.jpg&imgrefurl=http://www.findmeplants.co.uk/philadelphus-genus.aspx&h=100&w=100&sz=15&tbnid=y1gJL2K6NjGX_M:&tbnh=82&tbnw=82&prev=/images%3Fq%3DPhiladelphus%2B%2522Mont%2BBlanc&hl=sv&usg=__U2jXImBpj4Zr-QTA-HI4h0ObFrM=&sa=X&ei=G9QwTN2aNYqaOPP2uIUC&ved=0CB8Q9QEwAw)

här finns både arter och bilder.

## Comment 17
Author: Åsa S

I svenska kulturväxtdatabasen (=SKUD hittas på nätet) så finns det 75 olika schersminer och då är det ju bara såna som förekommer i sverige det finns ju fler i andra länder.

## Comment 18
Author: mariatingsund

Där finns väl bara namn men inga bilder, beskrivningar eller odlingstips.

## Comment 19
Author: magma

75?! Jisses...
