# Vitt mögel eller svamp?
Author: Maria

Jag sätter som alla år jättemycket fröer på fönsterbrädorna och oftast i små pappkartonger som jag köper färdigt.

Vissa täcker jag med plastlock för fuktens skull. Har särskilda lådor för detta. Andra får stå utan.

Problemet är att det i vissa "krukor blir lite vitt mögel eller svamp på jorden. Hur ska man göra för att slippa detta för det måste ju ändå vara fuktigt för att gro?![Obestämd](http://tradgard.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Jag har de inte i starkt solsken heller i början.

## Comment 1
Author: aggeelin

Jag ska fråga min bror odlaren...

## Comment 2
Author: Halvdansken

Sånt bekymrar aldrig mig. Jord är ju levande och svampsporer normalt. Så länge det inte påverkar växten så är det väl inga problem.

## Comment 3
Author: Maria

Tack, just nu kan jag ana att fröna grott men ja pillar bort så mycket vit svamp jag kunnat med en liten sked.

## Comment 4
Author: Maria

Här kommer en bild på vad jag menar.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag har för mig att jag har läst, någonstans här på sajten, att man inte ska täcka direkt (med lock eller plast) efter att man har vattnat en nysådd.

Jag låter en fläkt köra lite ibland, i det rummet där sådden står. (Kanske lite överdrivet!?)

## Comment 6
Author: kickboard

Man ska ha hål i plasten och lufta lite ibland.

## Comment 7
Author: Maria

OK, då blir det till att plocka fram fläkten![Flört](http://tradgard.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
