# Id-hjälp önskas
Author: evast

Har en kruka jag tog in i höstas som denna växt kommer upp i. Har inte en aning vad det kan vara men tror det är något jag sådde förra våren och inte blev så mycket med men nu ser den ju ut att ta fart Är det någon som kan hjälpa mig hitta rätt

## Comment 1
Author: AnnaO

Det är jättesvårt när man inte kan se och känna på bladen i verkligheten. Men det skulle kunna vara en malva. (Andra lite vildare gissningar är någon näva eller någon udda pelargon.)

## Comment 2
Author: zzaga

Jag tippar på samma som AnnaO nån malva eller pelargon.

## Comment 3
Author: Christina

Tittar bå bilder av mina egna malvor och visst ser bladen ut så. Geranium har likartade blad men någon mer flik väl?

## Comment 4
Author: Christina

Ser att vi gissar på samma allihop. Du får inte glömma att återkomma när du har plantan i blom, så vi får veta vad det är.

## Comment 5
Author: evast

Pelargon är det i alla fall inte för det sådde jag ingen i fjol.

Hade hoppats att någon skulle säga Blå Miniängel för det sådde jag men lyckades aldrig få upp någon. Men så är inte fallet förstår jag. Ska i alla fall bli spännande att se vad det blir till slut

## Comment 6
Author: Christina

[Så här ser änglatrumpetens blad ut](http://runmaro.net/images/angelrosa.jpg "http://runmaro.net/images/angelrosa.jpg")

## Comment 7
Author: evast

Jo vanliga Änglatrumpeter har jag ett flertal men har den Blå Miniängeln samma sorts blad som den vanliga alltså??????

## Comment 8
Author: Diana61

Jag tror att det jan vara en häng pelargon av någe slag eller en näva.

## Comment 9
Author: Christina

Ja miniängeln har i stort sett samma blad.

## Comment 10
Author: evast

Aha då lutar det nog åt någon Näva för det sådde jag i fjol

Ska visa er resultatet av mysteriet fram i sommar
