# Vilken ros kan detta vara?
Author: Ariel61

Denna ros fanns i trädgården när vi flyttade hit. verkar vara en gammal sort, men vilken? Den doftar som en gammaldags ros och den remonterar inte.

Bifogar bild.

## Comment 1
Author: Ariel61

och här kommer en bild till:

## Comment 2
Author: Margareta

Jag kan inte svara - det finns alltför många som det skulle kunna vara.

En bild på hur bladen exakt ser ut - antal bladpar osv gör det lättare och sen hur taggarna ser ut om de finns - de ser ganska små och täta ut på den andra bilden - stämmer det?

## Comment 3
Author: Bjornen

Det liknar en gallica-ros, men bilderna är inte tillräckligt tydliga. En tänkbar sort är t.ex. "Rose du Maitre d'Ecole"

## Comment 4
Author: Ariel61

#2 Fem blad, taggiga kanter. Grenarna är täckta med små röda taggar. Knoppen är hårt knuten och röd. Ju mer blomman slår ut, ju mer går den åt rosa.

Försökte ta en närbild på bladet men min kamera klarar inte så nära. bifogar den ändå.

## Comment 5
Author: Ariel61

Visade upp ovannämnda ros i dag på Rosuppropet. Det är mycket riktigt en Gallica men okänd. De ville ev. ta DNA så småningom. Kul, även om den fortfarande är namnlös.
