# Julmarknad i Spekeröd 25/11
Author: OlleA

I morgon (lördag 25/11) kl 10-14 är det julmarknad på Spekeröds bygdegård (vid idrottsplatsen Ekarvallen) öster om Stenungsund i Bohuslän. Där finns hembakat tunnbröd, lussekatter, pepparkakor och mycket annat gott både till försäljning och till kaffet. Tomtar och glitter samsas med vanliga "loppisprylar", kläder, böcker, hantverk m m. Kl 12.00 kan alla barn få träffa en riktig tomte! Själv ska jag sälja krukväxter som blomstervaggor, syskonstjärnor, fredskallor, palettblad, vildpelargoner, aloe, hawortia, hottentottliljor, marmorblad, elefanttunga m fl. Även i juletid är det ju trevligt med lite grönt i fönstren.

Välkomna!!!

Olle

## Comment 1
Author: Christina

Det verkar som om ni har en mängd trevligheter för er där du bor!

Apropå det - mina Haworthia står stilla i växten men ser f ö friska ut. Är det som det ska?

## Comment 2
Author: OlleA

Det är säkert inget fel, de brukar inte växa så fort nu på vintern.

Olle

## Comment 3
Author: Christina

Tack - det gläder mig att höra. Jag känner mig alltid så skuldmetveten om växter inte frodas och trivs. Som en mamma med matvägrande barn.

## Comment 4
Author: OlleA

Att krukväxter "matvägrar" är helt normalt nu när många har en viloperiod. De flesta ska inte ha någon näring förrän till våren! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Olle

## Comment 5
Author: Christina

Bra att höra!
