# Avokado.
Author: Cristine

Jag hittade denna lilla planta i långräset..nu har den stått ut med 3 frostnätter men jag tänkte ta in den. Går det bra om jag ställer den i garaget först och senare tar in den.

## Comment 1
Author: Bjornen

När man ska ta in växter måste de också avhärdas eller vad det kan heta som är motsatsen till avhärdning (inhärdning ??)

## Comment 2
Author: Cristine

Jo jag förstår..det är svårt när man inte har något utrymme som har lagom temperatur.

## Comment 3
Author: Bjornen

Det kan ju också fungera om man tar in dem under nätterna och sätter ut på dagarna ett tag.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

**Skola ut** på våren och **skola in** på hösten kan man säga. ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: flaxss

nej du behöver inte avhärda den för att vara inne , det är bara att sätta in den och håll den fuktig . inga problem alls .

## Comment 6
Author: Bjornen

Skola ut = plantera isär så att plantorna får större utrymme men de kan vara inomhus för det.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag slickade ett sms till P4 Blekinges trädgårdsprogram, tidigare i år, efter att någon lyssnare sagt att det var så jobbigt att bära ut krukor och på våren för att "vänja" sig vid utevistelsen.

Mitt sms löd ungefär såhär: "När jag tidigare skolade ut dahliaplantor, satte jag dem på en vagn som jag körde ut på morgonen och in på kvällen. Smidigare än att kånka varje kruka fram och tillbaka."

När sms:et togs upp, har jag inget minne av att han sa annat, då programledaren undrade över uttrycket "skola ut", än att det handlade om att vänja växten vid en ny miljö.

Jag har inget minne av A Jurjaks nämde något om att plantera om, (vilket iofs i mitt tänk är en **del** av att "skola ut").

Jag tänkte gå in och lyssna på programmet där mitt "utskolningstips" togs upp (tisdag 27/5 2008), men man kan tyvärr bara lyssna på program en månad tillbaka.

(Hmm... Är det fel att säga"Skola om" istället för att säga "plantera om"?)

## Comment 8
Author: Bjornen

Skola om = att sära plantor första gången från en frösådd. Det är ett mycket äldre begrepp än att odla växter utomhus i krukor bland allmänheten. I slott och herresäten förekom visserligen mycket tidigt krukodlade växter utomhus på sommaren och som sattes in i orangerier under vintern.

Plantera om = sätta om i en större kruka eller att flytta större växter på friland som stått där ett tag eller några år och är mogen för urglesning eller flyttning.

Vid tillvänjning för utomhusvuistelse från växthus eller inomhus använder man begreppet AVHÄRDA och inget annat.

Tyvärr har dagens människor ingen större förståelse för växtodling från grunden och inte förstår de gamla välkända begreppen utan lägger en annan felaktig betydelse i de gamla begreppen.

## Comment 9
Author: Cristine

Tack för alla råd. Jag ställde den på toalett en ett par dagar med halvöppet fönster och nu står den i vanlig fönster och ser ut att trivas.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Ordet "skola" som verb betyder utbilda, fostra.

Då det verkar som om det finns olika "**skolor**" om huruvida uttrycket "**skola ut**" bör eller icke bör användas, **skola** jag även framöver/tillsvidare nyttja detta uttryck. ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Träffade en som hade delat avokadokärnor och satt.

Naturligtvis måste ju jag testa det själv, så jag satte 4 halvor.

Nu har två skjutit krutlösa skott. Tyvärr vet jag inte om det är halvor från **samma** kärna. Hoppas på att utterligare en halva skjuter skott, så jag får reda på om **en** kärna **kan** ge flera plantor eller ej.

Kanske kan jag få ett svar snabbare här!?

## Comment 11
Author: Bjornen

Skola är substantiv, verb och hjälpverb.

Vi skola skola ut plantorna ....

Skola ut kanske idag räknas som en fackterm, när så få människor sysslar med det.

Varje frö kan normalt bara ge en grodd och en avokadokärna är ett frö. Att dela en kärna innebär mest troligt ingen planta eller med lite tur en planta. Genom delning är det stor risk att grodden skadas. En mycket liten teoretisk chans finns möjlighet att dela en grodd exakt och det kan teoretisk ge upphov till två plantor. Denna chans är dock extremt liten. Mycket sällan kan det finnas mer än en grodd på ett frö, men det ger nog ett troligt resultat att det inte blir nåfgon planta som överlever. Delning av frön ger färre plantor än att använda odelade frön (kärnor).

Däremot kan lökar, knölar, rötter delas och det blir flera plantor under förutsättning att det finns minst en knopp på varje del. Vissa lökar eller knölar t.ex. begonia och gloxinia kan delas om det blir en del av den stora knoppen kvar och att nya blad kan utvecklas.

## Comment 12
Author: flaxss

många frön/kärnor ger två groddar exempel på familjer är Sapindaceae och Rutaceae ( främst citrus ) citroner ger ofta två groddar . två groddar tyder på att det verkligen blir en äkta citron .

## Comment 13
Author: [Borttaget]

\===>

## Comment 14
Author: flaxss

gammal tråd - men kan tillägga att min Avokado glömde jag ute i flera frostnätteroch flera frostdagar (dagarna var tempen under -1c). den tog jag in DIREKT och placerade den inne under extra ljus i en temp på ca +20c. tro det eller ej men efter 2veckor började den skjuta nya skott och få nya blad. dock frös ca 5cm av toppen veck.

## Comment 15
Author: zavano

Hej, hur går det med avokadon?

## Comment 16
Author: Maria

#15 Cristine som startat tråden är tyvärr avliden sedan ett par år.

## Comment 17
Author: Pyttelite

#16: Så tråkigt!

Visste inte att avokados tål lite frost. Tyvärr tycker jag bara att de blir långa pinnar under innevistelsen men det beror nog på att jag aldrig toppar dom.
