# Klippa gräset i November
Author: AktieTrader

Jag brukar klippa gräset en sista gång i oktober. Men i år har vi varit tvugna att klippa det två gånger i oktober redan. Senaste gången var det nog 15cm.

Blir det inte kallt snart (vilket jag inte hoppas) så verkar det som vi får klippa gräset i november med. Det har jag aldrig gjort tidigare.

## Comment 1
Author: Diana61

Samma sak här. Tittade just på gräset när jag kom hem och undrade just om det inte snart är dags för "andra sista" klippningen.

## Comment 2
Author: CarlS

Tänker inte klippa ett grässtrå till om det så växer mig upp över öronen.

Nästa sommar funderar jag allvarligt på att skaffa en miljövänlig elektrisk självgående gräsklppare. Men det är bara som jag funderar - Får aldrig det beviljat av "Regeringen" ![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

## Comment 3
Author: Diana61

HA HA HA! Tuff regering du har! ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 4
Author: Christina

Jag älskar den här långa varma hösten - trots att gräset växer.

Vi har så stor gräsmatta att det inte skulle gå om vi inte hade en motorgräsklippare. Men det låter om den och så går det åt mycket bensin, som vi mycket miljöovänligt får bära ut i dunkar till Ön, där ingen bensinförsäljning finns.

## Comment 5
Author: Tilda

Hos oss har det inte gått att klippa gräset då det är fuktigt hela dagen. Gräset bara växer och växer.

## Comment 6
Author: Christina

Nä då är det besvärligt. Vi klippte ändå, men det blev fula spår...
