# Passionsträd?
Author: Emma-Andersson

Någon som vet hur jag kan få fram ett passionträd eller vad det heter?  
Asså förstår att man ska så ett frö vattna och vänta men när det börjar att komma fram.

Hur sköter jag det på bästa sätt?  
Temperatur?  
Gödning?  
Ska man göra nåt med fröerna innan man sår typ raspa dem med lite sand papper eller nåt?

mm 

tacksam för svar

## Comment 1
Author: ikna

Så en kärna från en köpefrukt i en kruka fylld till 2/3 med plantjord och övre 1/3 med såjord. Ställ krukan i rumstemperatur och vänta tills det gror. När krukan är full med rötter, är det dags att plantera om. När plantan är ca 20 cm hög kan du stödja den med en pinne. Gödning börjar du med 3 veckor efter omplanteringen, 1 gång/vecka. Du kan behöva plantera om några gånger under sommaren, den växer fort. Har du tur, kan du få frukt redan 2:a året! ![Glad](http://tradgard.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Lycka till!

 Plantan på bilden kommer från en köpefruktkärna och den är 1,5 år.

## Comment 2
Author: Emma-Andersson

Oj vad spännande det ska bli.

## Comment 3
Author: Bjornen

Passionblomma är en välkänd krukväxt som Kristi korsblomma. Det är inget träd utan en klätterväxt och lian.

Förr var inte frö så ovanlig i handeln men många gånger var de dåligt blomvilliga. Jag sådde själv för drygt 30 år sedan och det blev bara bladväxt. De anses ibland nyckfulla att blomma från frön. Sticklingförökning ger dock alltid blommor om moderplantan är blomvillig.

## Comment 4
Author: Maria

Jag har köpt sticklingar på våren i vanliga blomsteraffärer. Olika sorters passionsblommor och fått dessa att övervintra svalt.

## Comment 5
Author: Emma-Andersson

Nu är fröna i jorden nu är det bara att vänta hehe.

## Comment 6
Author: Emma-Andersson

Föresten kan man ha trädet eller vad det nu blir av det på balkongen på sommrarna??

## Comment 7
Author: ikna

#5 Har du satt frön från köpefrukt eller andra?

#6 Visst kan du ha passionen på balkongen på sommaren. ![Flört](http://tradgard.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: pyromanen

Köpte passions-frön för några år sedan hos Impecta. gjorde precis som det stod i anvisningarna...  Sandpapper, blötläggning och hög gro-temp... men det kom inget.

## Comment 9
Author: Bjornen

Ha inte för bråttom. Ibland kan det ta någon månad innan de gror.

## Comment 10
Author: Emma-Andersson

#7 det blev köpefrukt. Hur gör man på vintern med den? ska man klippa ner den eller?

## Comment 11
Author: flaxss

sår du dom i en värme på ca +30c så gror dom väldigt fort.

du kan ta ut dom när det är ca +5c +10c(ta in vid vårfrost). placera dom först i skugga-halvskugga sedan i full sol i maj. hålld om fuktiga hela sommaren och näring en gång i veckan. i aug slutar du ge dom näring och ha den ute så långt ut på hösten du kan men innan frosten kommer så tar du in den och placera den ljust och svalt ca +10c inne för bästa övervintring håll den bara lätt fuktig om den står svalt, har du inget svalt utrymme så har den fått vila ute då tar du in den och placerar den i ett soligt fönster med extra ljus håll den då fuktig hela vintern. till våren if eb-mars planterar du om den och klipper in det som är visste och dött och så tar du sen ut den igen vid +5c +10c.

dom växer snabbt och dom är lätt skötta.
