# Stallgödsel
Author: lotza

Hur är det nu - kan man lägga på/gräva ner obrunnen stallgödsel på hösten i perennarabatten för att jordförbättra eller blir växterna gödslade då?

## Comment 1
Author: Diana61

Hmm Jag kommer ej riktigt ihåg hur det nu var med detta. Det är inte så bra tror jag att lägga ner obrunnen gödsel och Ja, slänger du ner gödsel bland blommorna nu så blir dom gödslade.

Jag hoppas någon annan har bättre koll med obrunnen stall gödsel.

## Comment 2
Author: Christina

Obrunnen gödsel kan man alldeles utmärkt lägga **ovanpå** landet och sprida ut i vår. Passar bra på platser där det blommat färdigt eller där du planerar något för nästa säsong.

Kanske inte så trevligt lägga ut den redan nu i rabatter som fortfarande  blommar och där man vill gå och plocka litet. Det är bättre om du kan vänta tills nov. Då är det alldeles toppenbra. Nu finns det risk för att blir för varmt för växternas rötterna när gödseln börjar alstra hetta (brinner).

## Comment 3
Author: kickboard

Och det kan börja växa flugor i obrunnen gödsel som ligger ovanpå denhär tiden på året.

## Comment 4
Author: lotza

Det är så bra att ställa en fråga här för man får så många, snabba svar - Tack för dem! Det är ju toppen att man kan lägga obrunnen gödsel ovanpå landet i höst så slipper man lite jobb till våren, kan tänka mig att det är bra som vinterskydd. Jag hade en tanke om att gräva om en perennarabatt i höst, alltså gräva upp alla växter, dela och flytta och samtidigt gräva ner obrunnen gödsel för jordförbättring och sedan tillbaka med perennerna. Hur blir det för växternas rötter då? Bara det inte blir massa värme i jorden och man lurar rötterna när frosten kommer? Eller skall jag bara gräva upp, flytta och dela, gräva ner växterna och ett lager gödsel ovanpå?

## Comment 5
Author: Christina

Hästgödseln är inte lika stark som t ex ko och höns så visst går det att **bottna** dina nya rabatter med den och låta den brinna i jorden under vintern. Jag skulle själv se till att det ligger vanlig jord **närmast rötterna** på de perenner jag sedan återplanterar. Så att de inte har någon direktkontakt med gödselns värme.

Grattis förresten till den härliga gödseln!

## Comment 6
Author: lotza

Nu vet jag hur jag skall göra, tack för tips. Min systerson har en häst så gödsel har jag fri tillgång till, den skall bara hämtas men det är lätt gjort. Tror att jag grundar rejält med gödsel i mina kommande pallkragelådor i höst också. Lär inte behöva gå på gympa i höst med allt grävande jag har framför mig =))

## Comment 7
Author: Christina

Trodde jag skulle strosa runt i trädgården iklädd stråhatt med en korg och en sax och klippa en ros här och där. Istället har jag valkar i händerna och är ständigt smutsig från topp till tå ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 8
Author: Polyanna

Roligt att läsa något positivt om stall/hästgösel Jag vet ju att det är oöverträffat men det verkar som om folk tycker att det är "renare" med konstgödning. Vår fina brända gödsel har vi fått truga bort!

Nu har vi en jättehög..så bara kom och hämta ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 9
Author: CBA

Det bör väl inte vara hela havrekorn i hästpruttet för det kan väl börja gro i rabaterna då.

Många hästar som äter havre bajjar även ut hela havrekorn och dom kornen börjar gro på gödselstacken har jag sett.

Fram med pincetten och plocka havrekorn ;o) \*skratt\*
