# Dagens ros - Celsiana
Author: Christina

Man tror att det var korstågsriddarna som förde damascenerrosorna till Europa. Damascenarosor har odlats i Orienten sedan urminnes tider och namnet kommer från staden Damaskus.

Det är damascenerrosorna som används i kommersiellt syfte för att framställa rosenolja, bland annat i Bulgarien och Frankrike (Grasse). Så om du vill ha en ros med riktig rosendoft så välj en damascenerros. De blir dessutom oftast inte blir sjuka. Blir ganska höga - 150 cm - och har ett rangligt växtsätt och behöver stöd. Annars är de rätt lättskötta och har små krav på jord och gödning. Engångsblommande och rätt tidiga. Min började blomma 8 juli.

Celsiana kan odlas upp till zon 5. 

![](/Sites/190291d9-1905-46a1-9199-3802134e2aaf/celsianalop.jpg)

Min Celsiana planterades hösten 2004. Blommorna blir ibland så tunga att skaften bryts av. Speciellt om de blir våta av regn. Blomningen pågår ca 14 dagar.

![](/Sites/190291d9-1905-46a1-9199-3802134e2aaf/celsianahel.jpg)

Relaterade länkar
-----------------

*   [Celsiana](http://runmaro.net/rosor/Rosensidorna.htm "http://runmaro.net/rosor/Rosensidorna.htm")
*   Av: Christina
*   [Personlig sida](javascript:void%20top.ShowProfile('Christina'))
*   [Kontakta](javascript:void%20top.ShowProfile('Christina',%20'Contact.aspx'))

Datum för publicering
---------------------

*   2006-07-12
