# Ätbara blommor?
Author: Staffan

![kladdkaka.jpg](https://files.ifokus.se/u2/06f0f528d18934785164b9aedc592095/560/kladdkaka.jpg)

Visst är det roligt (och snyggt) med ätbara blommor?

Så här fin blev en helt vanlig kladdkaka med lite bär och ätbara blommor som dekoration. De här kom från butiken men sommartid borde man ju kunna plocka blommor i trädgården eller naturen.

Vilka blommor har vi här i Sverige som är ätbara?

// Staffan

## Comment 1
Author: Maria

Framförallt vackert 🙂

## Comment 2
Author: Staffan

...och glatt... framförallt glatt... ;)

Ser att vår AI postade ett svar ovan med sju olika ätbara blommor. Hade för mig att tex tulpanens blomblad går att äta men det kanske inte stämmer?

## Comment 3
Author: Maria

#2 Ja det med.
Tulpaner har jag också hört men aldrig testat.

## Comment 4
Author: DesK

Jag saknar några växter 😉
Bl a doftpelargon, både blad och blommor kan användas som dekoration och till te. Gurkört är vacker att frysa in i istärningar och sedan använda i saft eller vin. Citronmeliss är också fin både som dekoration och i te. Syrénblommor går att göra saft av också. Klöverblommor och krasseblommor är gott i sallader. Hosta är också ätbara. Sedan lärde vi oss ju nyligen här att magnolians blommor också är ätbara 😊

## Comment 5
Author: Sindri

Jag använder gurkört, samt blommor från salvia, gräslök, oregano och timjan och strösslar på sallad. Vackert och gott.
Och squashblommor kan man fritera och äta. Det har jag aldrig provat eftersom jag vill ha frukterna.

## Comment 6
Author: Sindri

Ett år gjorde jag blomkakor i present till vår dotter. Jag plockade olika blommor och pressade dem. Sedan la jag dem uppepå de bakade kakorna. Väldigt effektfullt. Jag gjorde rosenmarmelad till av nyponrosor.

## Comment 7
Author: Draken

#0: Vackert 🥰

Nässelsoppa är faktiskt riktigt gott. 
Mamma hade jättemycket nyponrosor i trädgården när vi växte upp, och hon gjorde alltid marmelad på det, och den var så otroligt god 😊

## Comment 8
Author: Sindri

#7: Varför gör jag inte det. Kan ju ändå inte ta vara på alla nypon som blir.
Min nyponbuske är från början en peace-ros som blev förvildad. De flesta rosor är ju ympade på nyponrosrötter.

## Comment 9
Author: MonicaLagerquist

Ringblommor odlar jag och torkar.
Använder i sallader året runt

## Comment 10
Author: Staffan

#9 Vad trevligt! Har de någon smak som går att beskriva?

// Staffan

## Comment 11
Author: MonicaLagerquist

#10 mer färg än smak 
Jag köper inte tomater och då är det trevligt med lite färg i salladen vintertid.

## Comment 12
Author: Maria

#11 Varför köper du inte tomater?

## Comment 13
Author: MonicaLagerquist

#12
Dyra och smaklösa 
Våra egna tomater räcker oftast till december januari och sen får det bli torkade tomater tills nästa omgång mognar

## Comment 14
Author: Maria

#13 Aha.
Hur förvarar du dina tomater?
