# Skadat körsbärsträd
Author: Anna Aronsson

Jag har ett ca 7 år gammalt körsbärsträd som inte mår helt 100. Nu vill jag försöka få reda på huruvida det bara är att ta bort, eller om jag kan göra något för att rädda det? Såklart skulle jag föredra det senare... Problemen i kort:
-barken är sprucken och savar
-redan nu gulnar bladen och faller av
-de flesta bären blir dåliga och ramlar av
-trädet får stora lusangrepp varje vår

Jag har försökt fråga i trädgårdshandel, på nätet och i facebook-grupper, men har hittills inte fått klara besked. Skulle verkligen uppskatta experthjälp att få reda på vad detta rör sig om, och vad jag ska göra. Har fått råd om att ta bort gräs, vattna och gödsla - men bör jag göra något åt stammen? Stort tack på förhand 🙏!

## Comment 1
Author: Pyttelite

Det kan vara frostskador eller djur.

Svårt art säga om ditt träd går att fixa men här finns iallafall ett tips:

https://www.wexthuset.com/fakta-och-rad/odling-tradgard-fragor-svar/om-vaxter-fragor-svar/laga-bark-skada-pa-trad

## Comment 2
Author: Dagnykatt

En viktig sak att tänka på till hösten är att bakterier/virus/svamp m.m. övervintrar i gamla fruktmumier (som hänget kvar på trädet) samt i blad under trädet. Ta bort alla blad och frukter som finns under trädet. Detta ska sedan brännas (för man i komposten är det lätt att det sprids igen).
Finns det en sjukdom i själva trädet/veden så kommer du inte få bort det.
Det kunde löna sig att hyra in en trädgårdsmästare som jobbar med fruktträd. Denne kan då göra en bedömning och ev. beskärning och första hjälpen.
