# Planer inför 2021
Author: MonicaLagerquist

Hur ser era trädgårdsplaner ut för 2021?

## Comment 1
Author: Emo

Så en massa roliga saker. Gräva bort ogräset, som inte togs bort i år. Plantera om och plantera ut, (glömma bort en del) ansa det som behövs (i mån av tid) Gnälla över att ogräset växer för fort. Precis som alla andra år.

## Comment 2
Author: sp0ngeb0b

Jag funderar faktiskt på att ta det lite lugnt med odlingarna kommande år. Det blev så mycket förra sommaren. Men jag satte några perenner i min ena rabatt som inte riktigt tog sig förra sommaren så jag hoppas på att de ska bli fina detta året. Annars blir det nog tomater och spenat, kanske något mer. Penséer älskar jag så det kommer jag nog skaffa ett gäng att plantera i krukor. Just nu känns massa odlingar övermäktigt men jag kommer säkert ångra mig lagom till att det är dags, haha!

## Comment 3
Author: JMW

Jag har i dagsläget just inga planer. Jag vet inte hur jag kommer att klara av eller må framåt men det finns ju mycket att göra. 
Det blev inte mycket gjort sommaren som gick tyvärr.
Ett växthus står på önskelistan.

## Comment 4
Author: MonicaLagerquist

Jag känner att jag kommer att behöva lite mer tomater.Funderar på att försöka ha lite frilandstomater också.

## Comment 5
Author: NatasjaHemby

Massor! Vi flyttade in i juni i år och trädgården var/är extremt eftersatt. 

2021 planerar jag att utöka grönsaksodlingarna men fortsätta fokusera på lättskötta grödor med stor avkastning. Jag ska även fortsätta gräva bort gräsmattan och ersätta med rabatter och singelgångar. Framsidan ska fixas till så att entrén bli snygg och inbjudande och så att vi får en fin sittplats på en plätt som redan är upphöjd och insynsskyddad. Ja, sen blir det väl typ tusen projekt till 🤪
