# Flytta tulpaner?
Author: Maria

Jag har några fina tulpaner som jag insett att de står på fel ställe. De blommar ju nu så jag gissar att det är alldeles fel tillfälle att flytta men kan man flytta tulpanlökar? När är det i så fall tid för det?

## Comment 1
Author: Pyttelite

Du kan gräva upp och sätta om när som om du är försiktig. 

Man brukar ju säga att de ska vissna ner så att de får näring via bladen men det viktigaste är att inte hacka sönder dom och då är ju stjälkarna utmärkta vägvisare på var de finns.

Hos oss kan vi hämta utblommade upptagna lökar gratis från" statsträdgården" när de byter från vårskrud till sommarskrud i de kommunala rabatterna.

_Tips från Nelson Garden : _

https://www.nelsongarden.se/swe/sek/i/tulpaner\_4838

## Comment 2
Author: Amandla

Jag flyttade tulpaner förra året när de blommade, de slokade en del först men rätade upp sig efter några dagar. De har överlevt och blommar nu också 🙂

## Comment 3
Author: Maria

Tack ska ni ha.🙂 Det verkar som tulpanlökar är väldigt tåliga.

## Comment 4
Author: Maria

Kom på en fråga till. Hur tätt kan man sätta lökarna?

## Comment 5
Author: Maria

Här blommar tulpanerna bland pionerna så jag har planer på att flytta dem till ett bättre ställe.😉 Någon som vet hur tätt man kan sätta dem?

## Comment 6
Author: Pyttelite

Måste säga att det ser fränt ut och påminner en hel del om pioner. Snygg färg och form. 😊 Annars har jag inga idéer om avstånd.

## Comment 7
Author: Maria

Javisst är de fina🙂

## Comment 8
Author: Codonopsis

Sätt dom i grupper, alltså 5-7 lökar i ett planteringshål och nästa grupp en bit därifrån.  Blir snyggare så än att sätta en och en i rader eller rundlar....tycker jag.

## Comment 9
Author: Maria

#8 Tack för tipset. Jag har 15 lökar. Tre väldigt olika sorter så det blir bra med tre grupper.🙂

## Comment 10
Author: Maria

Nu idag har jag äntligen flyttat lökarna. De hade kommit upp ungefär en decimeter så vi får se vad som sker😉

Jag hade tur med att det började regna när jag var klar så jag slapp att vattna. 
Men fy satan vad kallt det var.
