# Skötsel av knutpelargon?
Author: Tetis

Jag fick en vildpelargon i höstas, en gibbosum pelargon eller knutpelargon på svenska. Men vet inte riktigt hur den ska skötas, sol eller skugga, blött eller torrt, någon här som vet? Den verkar lite hängig ut just nu med "sladdriga" blad. /Carina

## Comment 1
Author: Carmarino

Vet inte om det är en sådan här du fått, men jag skulle tro att skötselråden är samma även om det inte är exakt samma blomma:  
[http://www.odla.nu/fragor-svar/gul-knutpelargon](http://www.odla.nu/fragor-svar/gul-knutpelargon)

Här står också lite om den:  
[http://www.lillavillan.com/old/pelargon/bilder/pelargoner\_m\_r/p\_gibbosum\_3.htm](http://www.lillavillan.com/old/pelargon/bilder/pelargoner_m_r/p_gibbosum_3.htm)

## Comment 2
Author: beem

Den sorten har jag aldrig hört talas om. Så spännande. Nu ska jag kolla efter den.

## Comment 3
Author: beem

Var köpte du den ?

## Comment 4
Author: Tetis

#1 Tack för länkarna. #3 Jag har fått den.

## Comment 5
Author: Bjornen

Rent allmänt kan sägas att det ser väldigt trångt och magert och skulle nog tro att den blir svår att klara vintern i den krukan. Plantera om innan det blir senare så den hinner börja växa före vintern.
