# höga gula blommor - namn?
Author: mariatingsund

Jag kommer inte ihåg vad den blomman hette. Vore snällt om ni kunde identifiera.

## Comment 1
Author: Agafia

Aster ?

## Comment 2
Author: mariatingsund

blommorna liknar mer krysantemum men inte bladen. Om det är en sorts aster, borde det ha något mer till namn? Astrar brukar väl blomma något senare?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Det är en höstrudbeckia.

http://linnaeus.nrm.se/flora/di/astera/rudbe/rudblac.html  

https://www.google.se/search?q=h%C3%B6strudbeckia+gul&espv=2&biw=1536&bih=777&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj32c6b-5LOAhWkJ5oKHbv1DtEQ\_AUIBigB#imgrc=\_

## Comment 4
Author: Agafia

Sommar Aster? Står helt still huvudet , har ju haft den där själv 😁

## Comment 5
Author: mariatingsund

Tusen tack, då var det denna - tror jag i alla fall ;) [Rudbeckia laciniata 'Hortensia'](http://www.alltomtradgard.se/forum/tradgard/tradgardsforum/hostrudbeckia1-217716?p=2 "höstrudbeckia")

Det var mycket lättare söka på  när man knappade in namnet 😃

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 Jag brukar googla på tex 'höga perenner med gula blommor'

När jag hade trädgård hade jag många olika sorters gula rudbeckior - så fint det var på sensommaren o hösten!

## Comment 7
Author: Bjornen

Utan tvekan höstrudbeckia (Rudbeckia lacinata) som finns i många sort och en tänkbar sort är Hortensia men flera namnsorter finns. En del sorter är så gamla att de saknar sortnamn och bör benämnas flore plena (dubbla blommor). Dubbelblommande höstrudbeckia är känd i mina trakter omkring 1850 och officiellt fanns inte redan då dubbelblommade, men de nämns i dagböcker från omkring 1850 (kanske rent av på 1840-talet jag minns inte exakt nu).

## Comment 8
Author: Sissibi

Kallas på svenska "Gulbollar "

## Comment 9
Author: Bjornen

Goldball är en sort.
