# kompost av gräsmatta
Author: Aloe.Vera

vi har grävt upp en del gräsplättar som ska slängas.. men nu funderar jag på om man kan få nytt jord av de.. hur gör man då?

lägger man dem upp och nervänt i någon hög?

blanda med något annat material?

## Comment 1
Author: Aloe.Vera

ingen som har tips på hur man gör med alla gräsmatte tussar som grävts upp..?? vill gärna återanvända det😊

## Comment 2
Author: Halvdansken

Lägg dem i komposten. Eller som du själv säger upp o ner i en hög.

## Comment 3
Author: Aloe.Vera

hur långt tid tar det att bli jord av de, kommer de sätta nya gräsfrön eller kommer allt att förmultna till jord.. hur gör jag egentigen. blandar med löv o matavfall för bästa effekt?

## Comment 4
Author: Halvdansken

Ett-två år. Men det beror helt på hur mycket jord där är, hur fuktig du håller den osv. Bäst är alltid att blanda olika material.

## Comment 5
Author: VildaVittra

Googla på termen odlingslimpa, så får du ett tips om vad du kan göra med dom.

## Comment 6
Author: Aloe.Vera

tack , det ska jag göra.. odlingslimpa har jag aldrig hört..  alltid lär man sig något nytt.. ❤️ låter intressant.. hihi

## Comment 7
Author: Bjornen

Lägg grästorvorna upp och ner i en hög. Om det är mycket rotspridande gräs kan de knackas sönder sedan torvorna har torkat och rötterna får torka ytterligare innan det läggs på komposten.Svårt att ge konkreta råd när man inte vet vilka arter som finns i gräset. Finns sannolikt också en del frön som kan gro när det blir gynnsamt för dem, både från växter som växt i jorden men också från frön som kommit med vinden.
