# Klängväxt för spalje inomhus
Author: SenseiTG

Hejsan!

Letar efter en lämplig klängväxt, helst flerårig, att låta klättra längs en spalje på vägg inomhus. (lämplig för kruka mao)

Spajen är placerad i ett mycket ljust rum, precis brevid ett fönster (norrläge) så gott om ljus, men ingen direkt sol.

Hoppas på att hitta något som är grönt året om, täckande, men inte blir allt för buskigt - utan passar bra in i kontorsmiljö.

Bifogar bild!

Alla tips är varmt välkomna!

MVH/Dave

## Comment 1
Author: Christina

Klättterkalla och Gullranka - växer rätt snabbt.

## Comment 2
Author: zzaga

Doftranka:) Lutar väldigt gott och kan bli jättelång.

## Comment 3
Author: SenseiTG

Har kikat runt lite på bilder och beskrivningar och bestämt mig för klätterkallan. Den verkar något tåligare när det gäller uttorkning än gullrankan och om jag känner mig själv rätt, så kommer den få stå ut med lite torka då och då.

Doftrankan såg också trevlig ut, men eftersom jag spenderar åtta timmar varje dag på mitt kontor är jag ganska säker på att doften, hur härlig den än är, förr eller senare kommer att bli mer till irritation än förnöjelse.

Tack ska ni ha båda två för tipsen!

MVH/Dave

## Comment 4
Author: anki1

porslinsblomma (hoya) blomdoften kommer först på kvällen.
