# Vilken orkidé är dethär?
Author: mmillann

25 cm hög ungefär.

## Comment 1
Author: Grace2009

Utan att vara proffs så någon sorts phalaenopsis/brudorkidé. Jag har bara sådana hemma, fast inte med just det mönstret och färgkombinationen du har. Läcker är det 🙂

## Comment 2
Author: anki1

ja jag tycke att den liknar. Jag har också flera stycken. Men blommans mönster förvillar en del. Kan vara en hybrid av brudorkidé.

## Comment 3
Author: mmillann

Fanns bara en med det mönstret, fyndade för 50 kronor 😃 ska sköta den som vanligaste orkideérna och hoppas den trivs.

## Comment 4
Author: Grace2009

#3 Tror säkert den trivs med det. Ett fynd får man verkligen kalla det. Jag köpte en orkidé med ursnyggt mönster för ett par veckor sedan på ikea, hoppas den klarar min omvårdnad.

## Comment 5
Author: mmillann

Jo, har ju vermikulit och jag vattnar 1 gång/v med 2 dl vatten till en liters kruka. Sen sprayar jag bladen varannan dag. Får alltid ta hand om familjens orkideér då dom andra verkar få dom å otrivas 😃

## Comment 6
Author: anki1

Jag vattnar med kanna, så att det rinner ut lite på fatet. med 1 vecka till 10 dar emellan.

## Comment 7
Author: mmillann

Min orkidekruka har inga hål, därför jag mäter.

## Comment 8
Author: anki1

Jag använder genomskinliga krukor till mina och då får de stå på fat så de får ljus på rotklumpen med.

## Comment 9
Author: Grace2009

Jag ställer mina i vatten någon timme eller två när jag kommer ihåg, ingen växtnäring. De står i plastkruka i en ytterkruka, så kan lätt lyfta upp och se hur rötterna ser ut. Är det inget grönt på dem börjar det bli dags att ge dem vatten.

## Comment 10
Author: anki1

Dom ska helst inte stå i ytterkruka. för ljuset måste komma åt rötterna, då orkideér inte har egen fotosyntes. Detta gäller bara trädlevande orkidéer. De marklevande klarar sig med vanlig kruka.

## Comment 11
Author: Grace2009

#10 jo, jag vet att det är lite olika skolor angående det där. Men min äldsta köpte jag för 1.5 år sedan och den är inne på tredje blomningen, så även om jag är nybörjare verkar de inte tycka att min behandling är så illa. Det är brudorkidéer jag har och de är trädlevande som jag förstått det. Jag tror det kommer tillräckligt med ljus på dem uppifrån.

## Comment 12
Author: Orkidétanten

Det ser ut som en Phalenopsis Taida King's Caroline 'Taida Little Zebra' (går nog under handelsnamnet 'Little Zebra' tror jag). De är riktigt söta tycker jag.

#10 Hade aldrig hört talas om orkidéer och brist på fotosyntes, så jag var tvungen att kolla upp det (alltid lär man sig något nytt!). 🙂Verkar gälla vissa arter, om jag förstod saken rätt och Phalaenopsis tycks inte vara en av dem. Anledningen till varför genomskinliga krukor är att rekommendera till just Phalaenopsis är p.g.a. att de skapar fotosyntes även med rötterna plus att det är lättare att se om de behöver vatten eller ej. Ytterkruka fungerar det med, huvudsaken är att det passar din skötsel (jag skulle antagligen vattna ihjäl mina om jag inte såg rötterna t.ex.). 🙂
