# Vill ha en odlingsbänk på balkongen
Author: dragonstar

Hej  

jag vill ha några större djupare blomkrukor på balkongen. Min balkon är väldigt liten så de får inte vara allt för breda. Men vill kunna olda lite mer seriöst i dem och gärna flerårigt. Funderar på tex rabarber.  
 Och annat som ger ätbar skörd kom gärna med förlag där med.  

Hittar inga krukor som känns stora nog. till bra pris. De jag hittat har varit smala och höga eller runda. Vill ha mer som en balkonglåda fast större.   Skulle de fungera med en stor trälåda eller kanske bara odlingspallar och någon plast i botten??

  

OM ni vet vart jag kan köpa detta säg till =)

## Comment 1
Author: Praefatio

Vi flyttar till lägenhet med stor balkong i sommar och jag ska köpa en pallkrage att odla grönsaker i tänkte jag :) Kostar 99 kr på Jula. Vill man odla saker som kräver lite djup i jorden, så kan man köpa två och stapla på varandra alternativt en hel pallkrage och så en halv pallkrage som man sätter ovanpå. Googla "odla pallkrage" så får du nog inspiration!

Glöm bara inte att fråga din hyresvärd vad maxvikt per kvadratmeter är, så att det inte blir för tungt.

## Comment 2
Author: VildaVittra

Köp murbruksbaljor.

## Comment 3
Author: dragonstar

Har kollat på pallkragar men vill ha något mindre en de på jula =) Murbruksbaljor är ju en ide =)  

HUr tror ni de funkar med flerårigt i dessa?

## Comment 4
Author: Praefatio

Halvpallkragar är mindre, hälften så stora [(länk)](http://www.rusta.com/halvpall-odlingskrage-p62251149.aspx)

Murbruksbaljor fungerar såklart också, är bara en smaksak! Jag gillar utseendet på pallkragarna :)

## Comment 5
Author: VildaVittra

#3 De håller massor med år. Tror mina i frilandsterrariet närmar sig tio år.

## Comment 6
Author: dragonstar

Härligt blir en resa till Jula tror jag

## Comment 7
Author: AlexVG

Här har dom färdiga att ha för balkong, odlingssäckar. 

[http://www.wexthuset.com/odlingslador](http://www.wexthuset.com/odlingslador)
