# Hasselvasst
Author: KPD

Det är sällan man hör Gotländsk sommarnatt sjungen, men när man gör det finns det ett ord som förbryllar, nämligen "hasselvasst".

"_Låt oss gå den gamla stigen  
Under **hasselvasst** och ek_"

Det finns inte i NE, SAOB eller SAOL. Är det dialektalt? Jag skulle vara tacksam, om någon kunde förklara ordet.

## Comment 1
Author: KPD

Nu har jag nog funnit lösningen, sedan jag blev tipsad om [Gutamålsgillet](http://www.gutamal.org "Gutamålsgillet").  

Där fann jag "**hässlevast**": "_rad av hasselbuskar, ofta mellan ägor och längsmed 'täunar' och i 'stainvastar'_"

"Hasselvasst" kanske var en anpassning till riksspråk, när texten skrevs, eller så kan "häslevast" vara systembolagsfonetik.

## Comment 2
Author: beem

Roligt att veta. Jag har också undrat.

## Comment 3
Author: KPD

Jag frågade även på språk.ifokus, och där fick jag ett intressant och utförligt svar:

[http://sprak.ifokus.se/discussions/532783cbce12c44c9d001396-hasselvasst](http://sprak.ifokus.se/discussions/532783cbce12c44c9d001396-hasselvasst "http://sprak.ifokus.se/discussions/532783cbce12c44c9d001396-hasselvasst")
